Third party funding, czyli finansowanie sporów przez podmioty zewnętrzne

Z dzisiejszego wpisu dowiesz się czym jest third party funding, w jakich sytuacjach można z tego skorzystać, a także w jakich przypadkach jest to korzystne i dla kogo?

Third party funding, w skrócie TPF, to narzędzie procesowe, które zyskuje na swojej popularności. Ma zastosowanie w sporach gospodarczych, które potrafią być kosztowne i czasochłonne, a nie zawsze mamy pewność, że proces zakończy się dla nas sukcesem. TPF to nic innego jak finansowanie sporów przez podmioty trzecie, czyli przez stronę, która nie bierze bezpośredniego udziału w sporze. Jest to finansujący, czyli podmiot zewnętrzny, który udostępnia środki finansowe niezbędne dla prowadzenia postępowania. Jest to bezzwrotna inwestycja finansującego, co oznacza, że w przypadku niepowodzenia finansujący nie otrzyma zwrotu poniesionych kosztów.

              Jest to korzystne dla strony, która jest finansowana przez stronę trzecią, czyli przez finansującego. Fakt, że jest to inwestycja bezzwrotna oznacza bowiem, że podmiot korzystający z TPF nie ponosi żadnego dodatkowego ryzyka finansowego. Jedynym ryzykiem jest koszt potencjalnego odszkodowania, które będzie trzeba zapłacić drugiej stronie w przypadku ewentualnej przegranej, ale koszt postępowania w całości pozostaje po stronie finansującego, czyli strony trzeciej, która zdecydowała się na finansowanie postępowania.

              Kto może skorzystać z third party funding? Zarówno strona pozwana, a także strona występująca z pozwem. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że fundusz sprawdza prawdopodobieństwo wygranej. Jeżeli prawdopodobieństwo wygranej w sporze jest duże, a ryzyko niewielkie, zazwyczaj fundusz podejmuje decyzję o finansowaniu sporu. Tak jak już wspomniałam, w przypadku przegranej nie należy się zwrot kosztów, ale w przypadku wygranej korzyść dla finansującego może być znaczna. Dlatego fundusze w pierwszej kolejności dokonują analizy i sprawdzają jakie jest prawdopodobieństwo wygrania sporu, w który inwestują.

              Jak wynika z powyższego opisu, third party funding nie należy do skomplikowanych procedur i może okazać się korzystnym rozwiązaniem zarówno dla strony trzeciej finansującej spór, jak też dla strony, która jest w tym sporze finansowana. Jest to instytucja, która staje się coraz bardziej popularna także w Polsce, dlatego warto wiedzieć na czym polega, a także w jakich przypadkach ma zastosowanie.